Podpis elektroniczny – czym jest i w jakich sytuacjach można go wykorzystywać?

Oczekiwanie w kolejce do urzędu w celu załatwienia jakichś spraw może okazać się czasami nieprzyjemne. Jest to spowodowane przede wszystkim długością czekania i spowolnioną pracą urzędów. Być może Tobie się wtedy spieszy i nie masz czasu na załatwienie danej sprawy. Rozwiązaniem, które może w znacznym stopniu usprawnić cały proces związany ze składaniem i podpisywaniem dokumentów, jest podpis elektroniczny. Czym on tak właściwie jest i w jakich sytuacjach można taki podpis wykorzystywać?

Co to jest podpis elektroniczny?

Podpis elektroniczny to nic innego jak dane, które dostępne są w wersji elektronicznej i służą do identyfikacji tożsamości osób, które podpisują i składają dokumenty drogą elektroniczną. Podpis elektroniczny wykorzystywany jest dzisiaj przez niektóre z przedsiębiorstw oraz znaczną część urzędów, w których skład wchodzą między innymi urzędy skarbowe czy ZUS. Należy tutaj także dodać, że podpis elektroniczny zapewnia przesyłanym dokumentom ich prawdziwość oraz skutki prawne. Podpis elektroniczny utożsamiany jest z podpisem własnoręcznym i ma taką samą moc prawną. Ustawa o podpisie elektronicznym obowiązuje w Polsce od 18 września 2001 roku.

W jakich sytuacjach można wykorzystywać podpis elektroniczny?

Podpis elektroniczny przeznaczony jest zarówno do załatwiania spraw związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, jak i spraw w aspekcie prywatnym. W obecnym czasie z podpisu elektronicznego korzystają urzędy, niektóre firmy oraz instytucje. Tak jak już zostało wspomniane wcześniej, podpis elektroniczny jest równoważny podpisowi własnoręcznemu pod względem skutków prawnych. Dlatego też można załatwiać dzięki niemu różne sprawy i to bez wychodzenia z domu lub firmy. Do najczęstszych sytuacji, w których można wykorzystywać podpis elektroniczny należą:

  • podpisywanie umów;

  • podpisywanie faktur elektronicznych;

  • składanie dokumentów oraz kontakt z urzędami administracji publicznej, urzędami patentowymi lub urzędami takimi jak CEIDG, GIODO, KRS;

  • podpisywanie deklaracji ZUS drogą elektroniczną;

  • składanie deklaracji podatkowych do urzędów skarbowych drogą elektroniczną;

  • składanie ofert przetargowych;

  • podpisywanie oświadczeń woli oraz dokumentów w systemie prawnym.

Zależy Ci na elektronicznym podpisywaniu dokumentów? – zachęcamy do kontaktu z naszymi specjalistami

Podpis elektroniczny to narzędzie, które w kluczowy sposób może ułatwić codzienne życie każdego przedsiębiorcy oraz funkcjonowanie jego firmy. Wykorzystują go najczęściej osoby lub firmy czy instytucje, którym zależy na czasie i komforcie użytkowania. Dlatego, jeśli Ty również należysz do osób, które nie lubią tracić swojego czasu na stanie w kolejkach do urzędu, to jest to rozwiązanie przeznaczone w sam raz dla Ciebie. Nasza firma oferuje swoim klientom certyfikowaną platformę elektronicznego podpisywania dokumentów. Jeśli chcesz dołączyć do grona naszych klientów, to zapraszamy do kontaktu w celu uzyskania większej ilości informacji.

Poprzedni artykułZalety pakietu Microsoft 365 w pracy zdalnej
Następny artykułBezcieniowy namiot do zdjęć – jak przenieść fotografię produktową na najwyższy poziom

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj