Jak sprawdzić prędkość Internetu?

Dostęp do sieci stał się w dzisiejszych czasach na tyle powszechny, że ciężko nam sobie wyobrazić sytuację, w której go nie ma. Era „Internetu na minuty”, czyli powolnego łączenia się z siecią przez modem telefoniczny dawno się skończyła. Obecnie operatorzy prześcigają się w ofertach coraz szybszego dostępu do Internetu świadczonego w różnorodnych technologiach. Światłowód, LTE, internet radiowy albo satelitarny – możliwości jest wiele. Często jednak, przy podejmowaniu decyzji o wyborze usługodawcy chcemy wiedzieć, jaka jest prędkość Internetu. Czym ona właściwie jest i jak ją sprawdzić?

Dostęp do sieci – czyli ping, download i upload

Pojęcie prędkości internetu właściwie nie istnieje. Internet to sieć komputerów, jednak w powszechnym użyciu mianem tym określa się dostęp do tej sieci. Na parametr prędkości składa się właściwie kilka cech. Są to:

  • ping, czyli najogólniej mówiąc czas odpowiedzi na żądanie zdalnego serwera podawany najczęściej w milisekundach – ms,
  • prędkość download – czyli przepustowość łącza, jeżeli chodzi o pobieranie plików, podawana na przykład w MB na sekundę,
  • prędkość upload, czyli prędkość wysyłania.

Dopiero połączenie tych wszystkich paramaetrów może dać obraz właściwe prędkości Internetu.

Sposoby na sprawdzanie szybkości Internetu

Aby zweryfikować, jak szybko działa Internet można na przykład próbować pobrać jakiś duży plik czy wysłać polecenie ping do zdalnego serwera – strony www, by sprawdzić czas odpowiedzi. Jednak takie metody wymagają nieco wiedzy i weryfikacji wielu serwerów, by uzyskać miarodajny średni wynik. Obecnie robią to za nas dedykowane serwisy – strony internetowe, z którymi można się połączyć i przeprowadzić test prędkości Internetu. Aby był on miarodajny, należy postarać się wyłączyć na czas testu wszystkie pozostałe programy mogące korzystać z sieci, przesyłające dane. Sprawdzenie prędkości Internetu na stronie pozwala ustalić jego miarodajne parametry.

Poprzedni artykułJak usunąć historię wyszukiwania w Google?
Następny artykułJak założyć konto na Facebook? Rejestracja na FB krok po kroku

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj