Jak usunąć historię wyszukiwania w Google?

Surfowanie po Internecie zostawia ślady w przeglądarce. Każda odwiedzona strona zostaje zanotowana, a jej adres zapisany w historii przeglądania. Wejście na daną stronę często wiąże się również z koniecznością zaakceptowania tzw. ciasteczek, czyli plików cookies służących zbieraniu danych statystycznych, zapamiętywaniu preferencji użytkowników, a przez to dopasowywaniu treści witryn i reklam. Nie są one szkodliwe, ale podobnie jak informacje o aktywności internetowej zajmują miejsce na dysku, dlatego warto cyklicznie usuwać je z komputera.

Sprzątanie w kilku kliknięciach

Gdyby uporanie się z domowymi obowiązkami było tak proste i nieabsorbujące wiele czasu jak czyszczenie historii przeglądania z pewnością miałoby wielką rzeszę zwolenników. W przeciwieństwie do czynności mających doprowadzić przestrzeń życiową do porządku sprzątanie pamięci komputera przychodzi z większą łatwością. Jeśli chcemy pozbyć się dowodów aktywności w sieci, odciąć się od nachalnych reklam, które zostały spersonalizowane wskutek wcześniej wizytowanych adresów www, uzyskać nieco więcej przestrzeni na dysku, a tym samym zwiększyć wydajność i szybkość działania sprzętu, wystarczy usunąć historię z przeglądarki.

Usuwanie historii przeglądania w Google Chrome

Google Chrome jest popularną przeglądarką. Obsługuje się ją intuicyjnie, a usunięcie historii przeglądania nie stanowi żadnego problemu. Wystarczy bowiem uruchomić wyszukiwarkę, następnie skierować wzrok w prawy górny róg okna, gdzie widnieć będzie symbol trzech pionowo ustawionych kropek. Kliknięcie tej ikony otworzy przed nami więcej możliwości, a w tym momencie najbardziej interesować będzie nas zakładka „Historia”. Wybierając tę opcję, widzimy ostatnio zamknięte karty oraz „Historię”, w której kryć się będą poszukiwane przez nas opcje. Oczom ukazują się wszystkie wyświetlane dotąd strony. Każdą z nich można usunąć pojedynczo, zbiorczo – zaznaczając jeden bądź więcej kwadratów umieszczonych bliżej lewego brzegu, a następnie naciskając górny guzik „Usuń”, lub całościowo. Widoczna jest bowiem opcja „Wyczyść historię przeglądania”, po wybraniu której możemy dostosować własne preferencje dotyczące czyszczenia danych (zakres czasowy, możliwość usunięcia zapamiętanych loginów, haseł, historii pobierania).

Usuwanie historii w Mozilla Firefox

Czyszczenie historii w Mozilla Firefox przebiega w zbliżony sposób. W prawym górnym rogu kierujemy kursor na symbol trzech poziomych kresek, po czym wypatrujemy hasła „Biblioteka”. Tam kryje się „Historia”, a w niej lista odwiedzonych stron i bezpośredni odnośnik do usuwania tych danych. Również można zdecydować, jaki ma być zakres tego sprzątania pamięci. Trzeba kliknąć i znika lista wyszukiwanych wcześniej adresów.

Bez względu na przeglądarkę proces ten wygląda podobnie. Warto co jakiś czas go ponawiać, bo wtedy zyskujemy nieco wolnej przestrzeni na dysku.

Następny artykułJak sprawdzić prędkość Internetu?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj