Jak wybrać program antywirusowy?

W dzisiejszym świecie ciężko już sobie wyobrazić jakąkolwiek czynność, do której nie potrzebujemy Internetu. Używamy go zarówno w pracy i w domu, jest źródłem rozrywki, ale także pomocy w codziennych czynnościach, takich jak płacenie rachunków czy zakupy. To stwarza szereg nowych zagrożeń, z którymi musimy się mierzyć. Obecność cyberprzestępczości, cyberataków i wirusów komputerowych wymusza na nas zwiększoną ostrożność. Jednak czy sami damy sobie radę? Nie musimy – z pomocą przychodzą programy antywirusowe.

Co nam grozi?

W trakcie zakupów w sieci jednym z największych zagrożeń jest tzw. phishing. Jest to nic innego niż fałszywe strony internetowe. Przed naszymi oczami pojawia się strona internetowa łudząco podobna do sklepu, który znamy, a płatność bankowa również nie odbiega od tego, do czego przyzwyczailiśmy się przez lata. Logujemy się, myśląc że wszystko jest w porządku, po czym cyberprzestępcy przejmują nasze dane do bankowości elektronicznej i… nieszczęście gotowe!

Choć najlepszym zabezpieczeniem (i jedynym pewnym!) przed takim rodzajem ataków jest po prostu nasza czujność i uważność, programy antywirusowe oferują wsparcie także w takich przypadkach. Posiadają funkcję specjalnej ochrony bankowości elektronicznej, w której blokują niechciane przekierowania i ostrzegają o nieautentycznej witrynie. 

Pomóż oprogramowaniu – zwróć uwagę, na nazwę strony w pasku adresu. Czy jest taka, jak powinna być? Czy nie ma dziwnych dopisków, kropek, a może zamiast bank napisane jest bắnk? Czasami drobne symbole są łatwe do przeoczenia, a robią ogromną różnicę!

W sieci często natkniesz się na informacje, że należy sprawdzać tzw. kłódeczkę na pasku adresu. Owszem, jej brak powinien wzbudzić nasz niepokój i skłonić do zaniechania transakcji, jednak jej obecność nie jest stuprocentowym potwierdzeniem autentyczności. Powtórzmy – brak kłódki powinien rozbudzić naszą czujność, kłódka natomiast może być obecna również w przypadku podstawionych przez oszustów stron. Jest ona gwarancją, że dane które przekazujemy stronie są pomiędzy nami, a nią i nikt z zewnątrz nie ma do nich dostępu, nie jest jednak w stanie sama w sobie zagwarantować, że znajdujemy się na takiej stronie, na jakiej chcemy. 

Dowiedz się więcej o sklepie

Czasami padamy ofiarą zuchwałych oszustw, w których to przestępcy nie podszywają się pod prawdziwy sklep, a tworzą fikcyjny od podstaw. Nabieramy się wówczas na prawdziwość takiej oferty, po czym okazuje się, że zapłaciliśmy za towar firmie, która nie istnieje. W takim przypadku nie pomogą nam żadne programy antywirusowe. Zanim zdecydujesz się złożyć zamówienie na dany towar powinieneś więc dokonać podstawowego sprawdzenia potencjalnego kontrahenta. 

Pomocne będzie przeczytanie opinii o sprzedawcy. W sieci jest wiele rankingów sklepów, na których kupujący dzielą się ocenami i opinią. Nie sugerujmy się komentarzami bezpośrednio na stronie sklepu – te łatwo zmanipulować, co nie będzie stanowiło problemu dla oszusta. Ważne są opinie umieszczone na niezależnych portalach z własną moderacją, takich jak np. Ceneo lub inne porównywarki cen. Zaufać można też opiniom Google, z dystansem należy podejść do tych na Facebooku – tam też podatne są na manipulację.

Postaraj się zidentyfikować sprzedawcę. Znajdź informację o firmie: NIP, adres, numer telefonu. Zweryfikuj NIP w rejestrze KRS, sprawdź czy jest poprawny i czy taka firma rzeczywiście istnieje. Jeżeli takich informacji nie ma, lub nie jesteśmy w stanie ich sprawdzić, niech to będzie dla nas ostrzeżeniem. 

Przeczytaj regulamin i sprawdź dostępne metody płatności. Jeżeli nie masz pewności co do sklepu, a mimo wszystko pragniesz zostać jego klientem – wybierz płatność za pobraniem. Uczciwe sklepy nie mają w dzisiejszych czasach problemu z udostępnianiem takiej możliwości. 

Ochrona przed niebezpieczeństwem w sieci

W celu zapewnienia sobie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa w sieci, należy rozważyć inwestycję w programy antywirusowe. Nowoczesne oprogramowanie gwarantuje, że przemierzając przestrzeń Internetu nie złapiemy groźnych wirusów i programów śledzących. Programy takie jak ESET, AVG czy Norton gwarantują nam pożądane zabezpieczenia  

Jak to robią? Posiadając aktualne bazy danych zagrożeń, a także innowacyjne narzędzia ochrony. Znajdują się one w ofercie wszystkich najpopularniejszych producentów – takich jak ESET czy Kaspersky. To właśnie innowacyjność jest najlepszym zabezpieczeniem przed zagrożeniami, takimi jak kradzież haseł, gdyż musimy być o krok przed przestępcami. To najlepsze zabezpieczenie przed czynnikami, na które jako użytkownik nie mamy wpływu lub które z łatwością usypiają naszą czujność. 

Aby ułatwić pracę programu antywirusowego upewnij się, że korzystasz z oprogramowania, które jest aktualne. Dotyczy to klientów poczty elektronicznej, przeglądarek internetowych i wszelkich innych aplikacji używanych na co dzień. Ich producenci również dokonują wszelkich starań, aby zabezpieczyć je przed wpływem osób niepożądanych. 

Patronem wpisu jest właściciel serwisu poświęconego tematyce kobiet w IT – technologywomen.pl.

Poprzedni artykułCall center w chmurze – ułatwienia bez bujania w obłokach
Następny artykułGadżety kolekcjonerskie z Wiedźmina (The Witcher) rozchwytywane przez fanów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj