Nowoczesna aplikacja bankowa

aplikacja-bankowa

XXI wiek bez wątpienia można nazwać wiekiem Internetu, bo chyba nikt nie wyobraża sobie dnia bez odwiedzenia choćby jednej strony internetowej, czy logowania na swój profil na Facebooku. Internet przestał być wyłącznie źródłem informacji, a stał się częścią naszego życia. To w Internecie szukamy rozrywki korzystając serwisów VOD, czy dokonujemy zakupów. Możliwości globalnej sieci zwiększyły się w raz z jej szybkością oraz dostępnością, na którą bez wątpienia miał fakt pojawiania się na rynku smartfonów. Potencjał Internetu i urządzeń mobilnych wykorzystywać zaczęły także banki, które wprowadziły do swojej oferty internetowe konta bankowe oraz aplikacje bankowe. Krok ten okazał się strzałem w dziesiątkę, ponieważ już blisko 13 milionów Polaków korzysta regularnie z bankowości mobilnej.

Możliwości aplikacji bankowej

Bankowość mobilna daje w dzisiejszych czasach ogromne spectrum możliwości, choć podstawmy założeniem aplikacji bankowych była możliwość sprawdzenia salda rachunku w dowolnym miejscu na świecie. Dziś aplikacje mobilne umożliwiają wykonywanie transakcji, zakładanie subkont, lokat internetowych, a nawet zaciąganie kredytu bez konieczności wizyty w placówce bankowej. Najbardziej popularną funkcjonalnością aplikacji bankowych jest jednak możliwość dokonywania płatności mobilnych, co znacząco przyspieszyło zakupy zarówno stacjonarne jak i internetowe. Dodatkowo coraz więcej aplikacji bankowych umożliwia także obsługę kilku konta bankowych i to z różnych banków, dzięki czemu w jednym miejscu mamy salda wszystkich rachunków i szybko możemy dokonywać transferów pieniężnych między nimi. Ostatnią funkcja o której warto wspomnieć w przypadku aplikacji bankowych jest możliwość szybkiego kontaktu, czy lokalizacji placówek bankowych, co może być bezcenne w przypadku włamania na konto bankowe, czy zgubienia karty kredytowej.

Czym wyróżnia się dobra aplikacja bankowa?

Dostępność aplikacji bankowych na rynku jest ogromna. Chyba każdy większy bank ma w dzisiejszych czasach swoją aplikację bankową, kuszącą klientów coraz to nowszymi funkcjami. Dlatego też coraz trudniej jest wybrać nam tą najlepszą aplikację bankową, która będzie nie tylko ułatwiać życie, ale również zabezpieczać nasze finanse.

Dostępność aplikacji bankowej

Pierwszą i chyba kluczową cechą, jaką powinna się wyróżniać aplikacja bankowa jest jej dostępność. Dobra aplikacja bankowa powinna być dostępna na różnych systemach operacyjnych, takich jak Android, iOS, a nawet niszowy Windows Mobile. Oprócz różnorodności systemów warto także zwrócić uwagę na wymagania sprzętowe, które powinny być relatywnie niskie, by nawet użytkownicy starszych smartfonów mogli płynnie i bez problemów korzystać z aplikacji bankowej.

Dodatkowym plusem związanym z dostępnością, będzie dostosowanie aplikacji bankowej do wymagań osób z niepełnosprawnościami, dzięki czemu bez problemu będą mogły z niej korzystać również osoby niedowidzące, czy starsze, które też często mają problemy ze wzrokiem.

Bezpieczeństwo bankowości mobilnej

Oprócz dostępności innym kluczowym aspektem, który powinna spełniać dobra aplikacja bankowa jest jej bezpieczeństwo. W dzisiejszych czasach przestępcy nie pozostają w tyle za twórcami aplikacji, dlatego kluczowe jest by oprogramowanie dostarczane bez Bank było odporne na najpopularniejsze formy ataków hackerskich, a także próby włamań przy popularnej w ostatnich latach metody phishingu. Metoda ta polega na wysyłaniu do użytkowników wiadomości z linkiem lub dokumentem, w którym ukryte jest złośliwe oprogramowanie. Jego zadaniem jest przesyłanie do złodzieja informacji na temat wpisywanych w naszej aplikacji danych autoryzacyjnych lub dokonywanie regularnych transakcji na małe kwoty, które często są trudne do wykrycia dla użytkowników.

Aby uniknąć tego typu przykrych niespodzianek warto zwrócić uwagę na poziom zabezpieczeń naszej aplikacji bankowej oraz sposobów autoryzacji płatności mobilnych. Dobra aplikacja bankowa powinna wymagać dodatkowej autoryzacji płatności nawet w przypadku mniejszych kwot, choćby poprzez wpisanie kodu PIN, czy otrzymanego na telefonie kodu autoryzacyjnego.

Wsparcie techniczne

Nowoczesna aplikacja bankowa powinna mieć profesjonalne wsparcie techniczne, które będzie reagować nie tylko na awarie, czy wykryte luki w oprogramowaniu, ale także ciągle rozwijało aplikację dostosowując ją do aktualnie panujących trendów. Dodatkowo wsparcie techniczne powinno być także dostępne dla użytkowników aplikacji, którzy mogą borykać się z problemami i potrzebować będą szybkiego oraz przede wszystkim profesjonalnego wsparcia.

Intuicyjność w obsłudze

Ostatnim elementem, który powinna spełniać dobra aplikacja bankowa powinna być prostota w obsłudze. Intuicyjny interfejs, proste w zrozumieniu komunikaty, czytelne menu to tylko kilka elementów, które powinna ona spełniać. Jak pokazują liczne badania preferencji użytkowników aplikacji bankowych, chcą oni aby najważniejsze informacje takie jak stan rachunku bankowego, czy ostatnie transakcje były widocznej już z poziomu ekranu głównego smartfona. Często nawet proste rozwiązania jak grupowanie cyfr w trakcie wpisywania numeru konta, czy czytelne podsumowanie dokonywanego przelewu może znacząco wpłynąć na końcową ocenę aplikacji bankowej przez użytkowników.

Czy istnieje idealna aplikacja bankowa?

Odpowiedź na pytanie czy istnieje idealna aplikacja bankowa nie jest możliwe, ponieważ każdy użytkownik ma inne preferencje. Jedni docenią szybkość działania i intuicyjny interfejs, inni będą cenić sobie wysoki poziom bezpieczeństwa, a jeszcze inni docenią innowacyjne rozwiązania. Jeśli ktoś szuka ideału powinien przede wszystkim maksymalnie dostosować wybór aplikacji bankowej do swoich preferencji, co w połączeniu z atrakcyjną ofertą banku może stanowić klucz do sukcesu, jakim będzie Twoje zadowolenie.

Poprzedni artykułCzy warto inwestować w gadżety reklamowe?
Następny artykułDell serwer usprawniający funkcjonowanie firmy

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj