Dlaczego warto pamiętać o kopii zapasowej?

Czy zdarzyło ci się kiedyś stracić dane, które były naprawdę ważne, albo spanikować, że zostały utracone? Niezależnie od tego, czy są to zdjęcia z rodzinnych wakacji, raport do pracy czy praca domowa do szkoły, prawdopodobnie masz na swoim komputerze dane, które są zbyt ważne, aby je stracić. Regularne tworzenie kopii zapasowych danych pomoże Ci uniknąć druzgocącego uczucia, gdy twoja ciężka praca lub wspomnienia znikną.

Znaczenie tworzenia kopii zapasowych

Rzeczywistość jest taka, że niezależnie od tego, jak dobry jest twój komputer (taki jak np. Huawei Matebook D15) lub zewnętrzny dysk twardy, pewnego dnia przestanie działać. Zdarza się to każdemu urządzeniu. Serwis komputerowy może być w stanie odzyskać twoje dane, ale nie bierz tego za pewnik. 

Co gorsza, Internet jest pełen zagrożeń dla integralności twoich danych. Wirusy i trojany nie tylko kradną twoje dane. W niektórych przypadkach wymazują je. Należy również wziąć pod uwagę ransomware, które jest coraz częstszym zjawiskiem. W tym przypadku haker wprowadza do komputera wirusa, który szyfruje dane. Następnie prosi cię o zapłacenie tysięcy złotych za odszyfrowanie twoich danych. Jeśli wykonałeś kopię zapasową swoich danych, będziesz mniej dotknięty przez te zagrożenia. Powinieneś po prostu zresetować swój dysk twardy i użyć najnowszej kopii zapasowej.

Jak wykonać kopię zapasową danych?

Można to zrobić na niezliczoną liczbę sposobów. Mimo to istnieją pewne ogólne wytyczne, które dotyczą wszystkich dobrych procedur tworzenia kopii zapasowych.

  • Pamięć masowa jest w dzisiejszych czasach tak tania, że tworzenie kopii zapasowych na komputerze ma sens. Większość nowoczesnych użytkowników komputerów chce tworzyć kopie zapasowe wszystkiego, ponieważ nie kosztuje to zbyt wiele.
  • Przechowywanie kopii zapasowej w chmurze oferuje kilka zalet w stosunku do przechowywania lokalnego. Na przykład jeśli twój dom zaleje powódź, prawdopodobnie stracisz swoją lokalną kopię zapasową, chyba że przechowujesz ją w chmurze.
  • Im więcej miejsc, w których wykonasz kopię zapasową swoich danych, tym lepiej. Nie czuj się więc zmuszony do wyboru między fizyczną kopią przechowywaną lokalnie a kopią zapasową w chmurze. Najlepszym środkiem ostrożności jest wykonanie obu kopii zapasowych.
  • Nie lekceważ również posiadania fizycznej kopii danych, takich jak wyciągi bankowe czy dokumentacja podatkowa. Lepiej, oprócz kopii zapasowych, trzymać fizyczny plik najważniejszych dokumentów w formie papierowej.
  • Zidentyfikuj zawartość, której kopię zapasową musisz utworzyć. Na przykład niektóre aplikacje mogą być przechowywane w chmurze, nawet jeśli o tym nie wiesz.
  • Twoje dokumenty są najważniejszą częścią kopii zapasowej. Jeśli Twoje dokumenty nie są uporządkowane, poświęć na to trochę czasu. W ten sposób łatwiej będzie się upewnić, że kopia zapasowa zawiera wszystko, czego potrzebujesz.
  • Dane aplikacji są najbardziej skomplikowane do tworzenia kopii zapasowych, ponieważ mogą się one codziennie zmieniać. Jeśli zbyt mocno polegasz na aplikacjach, możesz potrzebować rozwiązania do tworzenia kopii zapasowych, które będzie działać automatycznie (codziennie lub częściej), bez konieczności wykonywania ich samodzielnie.
  • Prawdopodobnie w momencie zakupu systemu operacyjnego została wykonana jego kopia zapasowa. Pamiętaj jednak, że jeśli kiedykolwiek będziesz musiał ponownie zainstalować tę kopię zapasową, przywrócisz dane, które były dostępne prosto po zakupie.

Dlaczego każdy powinien wykonywać kopie zapasowe?

Chociaż szanse na utratę wszystkich danych w katastrofie nie są duże, są większe niż zero. Powiedzenie „lepiej się zabezpieczyć, niż żałować” zdecydowanie odnosi się do kopii zapasowych. Koszt jest niski i nie potrzeba wiele czasu, aby to zrobić, podczas gdy niezrobienie tego może sprawić, że będziesz żałować przez całe życie.

Poprzedni artykułCo HP robi lepiej od innych producentów laptopów?
Następny artykułJakie jest przeznaczenie programów magazynowych?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj